+48 530 475 735   

Ślad węglowy - Aktualności i informacje

 

Erupcja wulkanu, a zmiany klimatyczne
2021-10-18

 

La Palma to należąca do Hiszpanii wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. 19 września położony na wyspie wulkan Cumbre Vieja stał się ponownie aktywny wyrzucając  ogromne ilości lawy, gazów oraz popiołów. Poprzednia erupcja wulkanu miała miejsce w roku 1971 i trwała nieco ponad trzy tygodnie. Naukowcy przewidują że obecna erupcja może trwać nawet do 84 dni.

 

Jak wulkany wpływają na klimat?

Na naszej planecie ma miejsce jednocześnie od 45 do 50 erupcji wulkanicznych co z pewnością ma wypływ na nasz klimat. Podczas dużych erupcji ogromne ilości gazu wulkanicznego i popiołu wyrzucane są do stratosfery. Popiół gwałtownie spada, a jego większa część jest usuwana w ciągu kilku dni lub tygodni i ma niewielki wpływ na zmiany klimatyczne. Inaczej jest w przypadku gazów wulkanicznych takich jak dwutlenek siarki, który może powodować globalne ochłodzenie. Gazy wulkaniczne reagują z atmosferą na różne sposoby, a najbardziej istotny wpływ na klimat ma konwersja .

 

Dlaczego tak się dzieje? 

Wynika to z konwersji dwutlenku siarki (SO2) do kwasu siarkowego (H2SO4), który szybko kondensuje się w stratosferze tworząc drobne aerozole siarczanowe. Aerozole zwiększają odbijanie promieniowania słonecznego z powrotem w kosmos, ochładzając dolną atmosferę Ziemi czyli troposferę. Kilka erupcji w ciągu ostatniego stulecia spowodowało spadek średniej temperatury na powierzchni Ziemi nawet o pół stopnia (w skali Fahrenheita) na okres od jednego do trzech lat.

 

 

Czy wulkany na Ziemi emitują więcej CO2 niż działalność człowieka? 

Wzbudzony wulkan emituje do atmosfery znaczne ilości dwutlenku węgla, co może przyczyniać się do wzrostu globalnego ocieplenia, jednak nie są to zmiany istotne. Chociaż sugerowano, że intensywne wulkaniczne uwalnianie dwutlenku węgla w głębokiej geologicznej przeszłości spowodowało globalne ocieplenie i prawdopodobnie masowe wymieranie, jest to obecnie temat debaty naukowej. Nie ma wątpliwości, że bardzo duże erupcje wulkaniczne mogą wprowadzić do atmosfery znaczne ilości dwutlenku węgla. Erupcja Mount St. Helens w 1980 roku wypuściła do atmosfery około 10 milionów ton CO2 w ciągu zaledwie 9 godzin. Jednak obecnie ludzkość potrzebuje tylko 2,5 godziny, aby uwolnić do atmosfery tę samą ilość. Podczas gdy wielkie erupcje są rzadkie i zdarzają się na całym świecie tylko co około 10 lat, emisje powodowane przez ludzi są nieustanne i rosną z każdym rokiem. 

Wśród naukowców zajmujących się gazami wulkanicznymi nie ma wątpliwości, że antropogeniczne emisje CO2 przewyższają globalne wulkaniczne emisje CO2.